|
Merčendajzing se može definisati kao politika upravljanja asortimanom proizvoda i pratećim uslugama, uključujući i samo lociranje i izlaganje konkretnih artikala u prodajnom prostoru na način da se obezbiedi ugodnost potrošačima prilikom kupovine. Zadatak merčendajzinga je da ponudi robu tako da se ona što pre proda, da svaki proizvod i kategorija imaju odgovarajuću poziciju, a da polični prostor koji zauzimaju služi svrsi maksimiziranja prodaje celog maloprodajnog objekta.
Ukoliko nije izložena ili se ne vidi, roba se neće prodati. Potrebno je, zato, obezbediti odgovarajući prostor za izlaganje određenih proizvoda. Merchandising je prezentovanje proizvoda u najboljem svetlu u cilju postizanja veće prodaje. Bilo da kupujete u Target-u, Kohl-u, Dollar Store-u, u samostalnim trgovinskim radnjama, supermarketima, ili prodavnicama igračka, velika je šansa da je na vaš izbor gde kupujete uticao način na koji je roba izložena.
Da bi se neki proizvod bolje prodao, mora da bude vidljiv, u visini očiju, a posebna pažnja treba da se posveti određenim sezonama, na primer da se zimi kada su prehlade češće čajevi izlažu nadohvat ruke kupca, a leti kada su visoke temparature nadohvat ruke budu izloženi hladni i osvežavajući napitci.
U literaturi i praksi uočeno je mnoštvo alata i tehnika koje se koriste u sklopu merchandising-a. Neke od njih su:
o Direktna pošta
o Leci/brošure
o Posteri
o Podni displeji
o Izlozi
o Šalterski displeji
o Displeji na stubovima
o Podni standovi
o Baneri/zastave
o Elektricni displeji
o Bilbordi
o Video sistemi
o Zvuci
o Slike
o Viseci znaci
o Grafici do mesta prodaje
o Advertajzing specijalnosti
U cilju povećanja obima prometa, treba obezbediti:
o lako i brzo sagledavanje što većeg broja artikala iz ponude,
o najbolji razmeštaj za svaki pojedinačni proizvod na policama,
o izlaganje proizvoda tako da se poveća verovatnoća da će ga kupac primetiti i
o prezentacija proizvoda da bude lako dostupan, "na dohvat ruke".
Da bi povećala svoje ciljeve, maloprodaja može da alocira prodajni prostor tako da se na najpogodnijim lokacijama favorizuju proizvodi koji donose najveću zaradu. Prilikom ovoga treba voditi računa o tome da se ne favorizuju proizvodi sa viskom cenom kako potrošač ne bi pomislio da je celokupna ponuda skupa.
Zlatni trougao svake maloprodaje je oblast prodavnice u kojoj je najbolje izlaganje proizvoda. U svim prodavnicama to su:
o glani ulaz,
o najpopularniji proizvod u objektu,
o naplatno mesto (kasa).
Najpopularniji proizvod u prodavnici je proizvod ili kategorija koja je najjači generator prometa.
Atraktivnost izlaganja robe na glavnom ulazu leži u sledećem:
o potrošač je tek ušao u prodavnicu, ceo predviđeni budžet za potrošnju je netaknut,
o ovo je mesto za „aha“ proizvode (impulsivna kupovina),
o lakše je staviti proizvod u kolica ili korpu, jer su još uvek prazni.
Proizvode poput žvake, čokoladice, časopisa kupac će najlakše uoćiti kad stoji u redu za plaćanje.
Na prodaju proizvoda takođe utiće i visina proizvoda na polici. Istraživanja su pokazala da pomeranje proizvoda sa najniće police na policu u visini očiju može izazvati povećanje prodaje istog proizvoda i do 80%.
Najvidljiviji su proizvodi koji se nalaze na visini od 1.4m a najpristupaćniji oni koji su na visini od 1.1m. Proizvode ne bi trebalo držati na visini višoj od 1.8m i nižoj od 0.6m zato što kupac prosećne visine nemože sa lakoćom da ih dohvati. Takođe, kada se proizvodi nalaze suviše nisko ili suviše visoko neće biti u vidokrugu potrošača i samim tim oni ga neće ni primetiti.
DFT d.o.o. @ 2012 tel: 066/3000-33 e-mail: info@dftsolutions.com |